Pojďme si říci, jaké máte možnosti pokud chcete zhodnocovat své volné peníze. Najdete zajímavé rady a tipy na zhodnocení vašich úspor. Je dobré, že jste schopni si tvořit finanční rezervy.

Tvorba finančních rezerv

Je velmi dobře, že jste si dokázaly vytvořit finanční rezervy. Ideální jsou rezervy ve výši 6x našeho obvyklého měsíčního příjmu. To nám zajistí dostat jistoty a klidnější spánek. Je však také vytvořené úspory zhodnocovat a nenechávat je zbytečně zahálet na běžném bankovním účtu (běžný úrok bývá okolo 0,1 procenta ročně). Povíme si tedy možnosti, jak můžete zhodnocovat vlastní úspory.

Spořící účty

Spořící účty jsou vhodné volbou pro lidi, kteří potřebují mít peníze kdykoliv k dispozici. U spořícího účtu můžete peníze kdykoliv vybrat a použít je. Obvyklé ročně zhodnocení se u spořících účtů pohybuje okolo 2 procent ročně. Jednotlivé banky se předhánějí, která nabídne vyšší úrok. Většinou však na začátku nasadí vysoký úrok a pak ho postupně snižují. V článku spořící účty srovnání najdete přehled spořících účtů, které jsou v současné době nejvýhodnější.

Termínované vklady a stavební spoření

Termínované vklady jsou dobré v situaci, kdy peníze nepotřebujete hned a můžete se tak zavázat, že nebudete moci peníze nějakou dobu vybrat (třeba 1 rok nebo 2 roky) a díky tomu pak získáte vyšší roční úrok. Určitě bych také připoměl, že je stále výhodné i stavební spoření. Ročně tam pošlete 20 000 Kč a získáte státní podporu ve výši 2 000 Kč.

Tipy na výnosnější zhodnocování úspor

Na závěr přidám ještě prá tipy na výnosnější zhodnocování úspor:

  • dividendové akcie – jedná se o akcie stabilních firem, které vyplácí ročně dividendu. Na Pražské burze takové akcie představuje: ČEZ, Fortuna, Philip Morris ČR nebo Telefónica O2.
  • investice do nemovitostí – blíže jsme to rozebíraly v článku investice do nemovitostí.
  • další investice – další tipy na zajímavé investice najdete v článku do čeho investovat.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Komentáře uzavřeny.